www.bulentozcagatay.com

İçeriğe git

Ana Menü

Düşünce Özgürlüğü

Denemeler 1

     Düşünce özgürlüğü istemek çok anlamlı değildir. Düşüncenin özgürlüğe gereksinmesi yoktur çünkü. Düşünmek istiyorsanız düşünürsünüz. İstediğinizi düşünürsünüz. Kimseden izin almaya gerek yoktur düşünmek için. Birilerinden izin almaya çalışan da görülmemiştir düşünmek için. Düşünürsünüz istediğiniz gibi. Özgürsünüzdür. Vardır düşünce özgürlüğü diyesim.
     Düşünceyi yayma özgürlüğü isteyebilirsiniz. Ama bu özgürlük de vardır. Düşünceyi yaymak için izin istemeye gerek yoktur. Anlayış ya da hoşgörü istemeye de gerek yoktur. Eğer istiyorsanız, çıkıp ortaya yayarsınız düşüncelerinizi. Ya bedeli diyecek olursanız? Evet bir bedeli olabilir düşüncelerinizi yaymaya çalışmanın. Tarih, düşüncelerini yaymaya uğraşırken kimisi çok ağır olan bedelleri ödeyen insanlarla doludur. Bu insanlar, düşünmek ya da düşüncelerini yaymak için kimseden izin istememişlerdir. Anlayış ya da hoşgörü beklememişlerdir. Akıllarına bile getirmemişlerdir. Bütün güçleri ile yaymaya çalışmışlardır düşüncelerini. Düşüncelerini beğenelim beğenmeyelim bu cesur insanlar, örnek olmuşlardır bu davranışlarıyla.
      Zaman zaman düşünce özgürlüğü istemek için meydanları dolduranlar olur. Ama bu cesur insanları göremezsiniz bu meydanlarda. Çünkü düşüncelerini yaymaya çalışmakla meşguldürler.

 
 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön