www.bulentozcagatay.com

İçeriğe git

Ana Menü

Hepterler Maceraları

MizahÖNSÖZ


    Bu çalışmayı yaparken Mesleğimize gönül vermiş bir Dişhekimi olarak mesleki sorunlarımızın hiç olmazsa bir bölümünü masaya  yatırabileceğimizi ve bu çalışma yardımı ile Dişhekimi Meslektaşlarımızın düşüncelerinde de  bir hareketlenmeye yol açılabileceğini umut ettim. Yürütülebilecek düşüncelerin arasında '' özeleştirimizi '' yapabilmek, Dişhekimliğinin yaşam içerisindeki yerinin ne olduğunu anlamakta yararlı olabilecek bir yöntem olabilirdi. Mizah, eleştiri yapmanın en iyi yollarından biri olduğu için de, bu bant öykü çalışmasını yaparken, hem düşüncelerimizi hareketlendirebileceğimizi, hem cesur bir şekilde özeleştirimizi yapabileceğimizi, hem de kendimize gülümseyebileceğimizi düşündüm .

--- o ---KAHRAMANIMIZIN DOĞUŞU


    
Okulu bitirdikten sonra bütün Meslektaşlarım gibi büyük bir heves ve istekle Dişhekimliği yapmaya koyuldum. İlk yıllarda, yeni mezun bir Dişhekimi olarak önceki yıllarda mezun olmuş Dishekimlerinin oluşturduğu kurulu bir sistem var mı yok mu, mesleğimiz nasıl bir çalışma anlayışı içersindedir, mesleğimiz yaşamın neresindedir diye pek düşünmeden çalışıp durdum. Bu ilk çalışma yılları sırasında, nasıl bir yorgunluğum olursa olsun, çalışmanın yorgunluğudur diyerek yorgunluklarımın nedenlerini ve sistemi fazla sorgulamadım. Yıllar ilerlemeye başladığında, bütün Meslektaşlarım gibi mesleğimizin sorunlarını yavaş yavaş  görmeye başladım. Sonra anladım ki yorgunluklarımın çoğu çalışmakdan değil bu mesleki sorunlar yüzünden olmakta. Zamanla bu mesleki sorunlar üzerinde düşünmeye ve bazı değerlendirmeler yapmaya başladım. Değerlendirmeler yaptıkça, düşünceler yürüttükçe mesleğimizin sorunları içersinde kimi sorunların, sıkıntılı anların, bazı aksaklıkların durmadan tekrar ettiğini ve bu nedenle de üzerinde durulması gerektiğini gördüm. Bu arada sorunların üzerinde dururken bazılarının düşündürücü olmalarının yanı sıra komik olduklarını da fark etmeye başladım.
    Bilindiği gibi Dişhekimleri bir araya gelip sohbet etmeye başladığında söz döner dolaşır ve sonunda
mesleki sorunlara ve bu sorunların yanında, hasta hikayelerine gelir. Meslekdaşlar arasındaki sohbetlerde, bunlardan söz etmeye başladığımızda yine anlaşılır ki, hemen her Dişhekimi benzer sıkıntıları ve benzer yorgunlukları yaşamaktadır. Bu sıkıntıları ve yorgunlukları yaşarken döktüğümüz terleri hepimiz çok iyi bilmekteyiz. Neredeyse bıktırıcı bir tempo ile tekrarlayan bu yorgunluk verici anların üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra, çektiğimiz o sıkıntıları ve yorgunlukları birbirimize anlatırken, ne çok güldüğümüzü, ne çok kahkaha attığımızı  anlatmaya gerek yoktur. Çünkü durum genellikle çok komiktir. Yıllar ilerledikçe sıkıntılı ve bazen de sert ama sonradan da  gülümsetici ve bizleri kahkahaya boğan mesleki anılarımızı not almay düşündüm. Bu notları almaya başladığımda  ne yapacağımı bunları nerede kullanabileceğimi doğrusu pek düşünmedim. Benim için  sadece ilgi çekici  oldukları için karşıma çıktıkça yazıp bir kenara koydum.
   Yıllar geçti gitti. Son yıllarda zaman zaman hem mesleki sorunlarımızı, hem not almakta olduğum maceraları düşünürken acaba bunları ne yapabilirim, çizebilir miyim, çizersem nasıl bir anlayış ile çizerim diye kendime sormaya başladım. Bazıları tek kare karikatürler olarak çizilebilirdi ama bazıları ancak band öykü şeklinde çizilebilirdi. Tek kare karikatürleri çizmekte bir sorun yoktu ama band öyküler için bir kahraman yaratmak gerekiyordu. Bu tip band öykülerde  kahramanlar genellikle anlatılmak istenen hikayelerin ya da kavramların tam ortasında yer alırlar. Hatta zaman içinde sevilirlerse sembol haline bile gelebilirler. Band, öyle bir dönüşüm geçirebilirse anlatılmak istenen kavramlar band öykülerin içinde kolay ve iyi anlaşılır hale gelebilirler. Bir-iki yıl ara ara düşünüp durdum. Epeyce  çalıştıktan sonra, kendimce bir kahraman yarattım. İlk günlerde adı bile olmayan bu kahramanımıza, başımızdan geçen maceraları yaşatabilir ve böylece mesleki çalışmalar sırasında ortaya çıkan bazı durumları dile getirmeye çalışabilirdim.
   Bilindiği gibi düzgün ve doğru düşüncelerde, başarılı  çalışmalarda ya da uygulamalarda pek gülünecek bir şey yoktur. Dersine iyi çalışmış, gelişmeleri iyi izleyen, bilgiyi, teknolojiyi  yakalamaya çalışan ve Dişhekimliği Mesleğini, Dişhekimliği Bilim Dalının kurallarına uygun bir şekilde yapan, başarılı bir Dişhekiminin düşündüklerine, söylediklerine ve yaptıklarına kimse gülmez. Oysa başarılı olsun olmasın her
Dişhekiminin yaşayabileceği çeşitli mesleki aksiliklere, tersliklere, bilerek bilmeyerek karşılaşılan istenmedik durumlara, yanlışlıklara,  hatta bazen hatalara, içinde yaşarken çok terler döksek de sonradan bol bol gülünür. Aslında bu gülmelerin ve kahkahaların içinde çok çarpıcı öz eleştiriler vardır. Ben Dişhekimlerinin kendi aralarında ki sohbetlerde ve dertleşmelerde bu sıkıntılı anlardan bol bol söz ederek ve ardından neşeli kahkahalar atarak bu öz eleştiriyi çok cesurca yaptıklarını düşünüyorum. O zaman hemen her Dişhekiminin başından geçebilecek bu maceraları hayali bir Dişhekimi kahramana yaşatmak ve böylece öz eleştirimizi yine cesurca yapmak ve bu yolla mesleki çalışmalar sırasındaki kimi anları dile getirmek ve bunu yaparken biraz da eğlenmek mümkün olabilirdi.
   Bir- iki denemeden sonra bazı maceraları çizmeye başladım. Band öyküleri çizdikçe bu hayali kahramanımızın nasıl biri olduğu da yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Bu Dişhekimi kahramanımız çok iyi niyetli biri idi. Hiçbir zaman bilerek ve planlı olarak kimseye bir kötülük yapmıyordu. Başından geçen maceralarda başına ne gelirse gelsin sebebini genellikle anlayamıyor, çoğu kez karşısına çıkan sorunlara, ne gibi çözümler üretebileceğini bulamıyor ve sonuçta hemen her vaka kahramanımız için hep terletici oluyordu. Bu nedenle de  karşısında bol bol ter döktüğü problemlere  
'' kendince '' çözümler buluyordu ya da bulduğunu sanıyordu. Tabii kendince  bulduğu bu çözümlerin nedenleri vardı ve bu nedenler kahramanımızın yaşamın içindeki duruşunda gizliydi.
    Dişhekimi kahramanımız  bir Dişhekimliği Fakültesi  mezunudur.  Mesleğe atıldıktan sonra kendine fazla katkı yapmaya uğraşmamıştır ve bildikleri ile mesleğini yapmaya çalışmaktadır. Bir muayenehanesi vardır. Pek öyle kitap, dergi , yayın vb  okumaz . Kongre, kurs, sempozyumlara gitmez. Zamanında öğrendiği bilgi, malzeme, teknoloji ..vb  ile durumu götürür. Sevimli bir kişiliğe sahiptir ve çevresi ile iyi ilişkiler içersindedir. Muayenehanesinde  iyi niyetle çalışır. Hastalarına yardımcı olma ve başarılı tedaviler yapma çabası içerisindedir. Nasıl bir duruş içinde olduğunu  pek sorgulamaz. Yaşamını ve mesleğini öyle sürdürür gider. Her yeni hastasına ilgi gösterir ve hastasının problemlerine iyi niyetle çözümler getirmeye çalışır. Hastalarına başarılı tedaviler yapacağını  hep düşünür ve yapmaya da çalışır, ama gelin görün ki yaptığı tedaviler ve çalışmalarda başı dertten kurtulmaz. Her nedense hastalar, kahramanımızın çalışmalarından, yaptığı tedavilerden hep şikayetçidir. Başlangıçta her şey sakin ve normaldir ama tedavilerin sonunda hastalar genellikle şikayetler bildirince, kahramanımız çeşitli sıkıntılar içine girer ve hep terler.  
     Maceraları çizmeye devam ettim. Bu arada kahramanımıza bir isim bulmaya çalıştım. Her macerasının sonunda ter ter terleyen bu sevimli Dişhekiminin ismi ne olabilirdi. Zaman içerisinde çizdiğim maceralara bakınca gördüğüm en belirgin özellik kahramanımızın hep terliyor olmasıydı. Neredeyse her vakanın sonrasında her zaman terlemekteydi. Bu düşüncelerin içinde
zaman geçip giderken, günün birinde, hep terleyen kahramanımızın ismi, kendiliğinden aklıma düşüverdi...
      

    İşte karşınızda…
                                 
                    
Dişhekimi  Hepterler                            Dişhekimi Hepterler'in Maceraları

İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön