www.bulentozcagatay.com

İçeriğe git

Ana Menü

Nergis Çiçekleri

Denemeler 1

    Kimbilir hangi kıştı. Alacakaranlık yavaş yavaş yerini gecenin karanlığına bırakmak üzereydi. Üşüyen ellerimi ceplerimde ısıtmaya çalışarak dalgın dalgın yürüyordum. Birden '' Sevdiklerinize bir demet Nergis götürün '' sesiyle irkildim. Meğer çiçekcilerin önünden geçiyormuşum. Gözlerimi çiçeklerin sıkış sıkış durarak oluşturdukları renk cümbüşünde gezdirerek yürümeyi sürdürdüm.
Daha bir kaç adım atmştım ki, durdum. Belli bir nedeni yoktu duruşumun ama durdum işte. Omuzumun üzerinden geriye baktım. Çiçeklerin arasından bağırmayı sürdürüyordu adam,
'' Sevdiklerinize bir demet Nergis götürün ''. Adamın , aralarında durduğu çiçeklere göz gezdirdim. Nergisler hangisiydi acaba. Duyar dururdum çocukluğumdan beri, Nergis çiçeği ve de  Nergis kokusu diye. Nergis adında bir arkadaşım vardı ortaokuldayken ama hiç Nergis çiçeği görmemiştim şimdiye değin.
    Geriye dönüp, ağır ağır yürüdüm bağıran adama doğru. Biraz uzak ama çiçekleri görebileceğim bir yerde durarak çiçeklere göz gezdirdim. Nergis çiçeklerini tanımıyor olmam nedeniyle biraz çekingen duygulara kapıdığımdan fazla yaklaşmadım çiçekciye.
Biraz merak biraz heyecanla n'aptığımı kimseye farkettirmemeye çalışarak çiçeklere ve çiçekciye bakadurdum. Önümden gelip geçen insanların arasından Nergis çiçeklerinin hangileri olduğunu anlamaya çalıştım. İlginç, o ana kadar hiç düşünmediğim hatta aklıma bile gelmeyen  Nergis çiçeklerini birazdan tanıyabilecektim. Çok geçmedi, çiçekcinin bağırmalarıyla Nergisleri tanıyan ve almak isteyen kimselerin Nergis çiçekleri yığınının başında birikmeleriyle Nergis çiçeklerinin hangileri olduğunu anladım. Demek Nergis çiçekleri bunlardı. Çok güzel görünüyorlardı. Aslında tezgahtaki bütün çiçeklerin birbirleriyle güzellikte yarıştıkları bir cümbüşün içinde Nergis çiçekleri için diğerlerinden daha güzelmiş gibi düşünmedim ama dikkatim Nergislere yoğunlaştığından bir an bana öyle gelmiş gibi oldu.
   Bulunduğum yerden Nergisleri inceleyerek bir şeyler anlamaya çalıştım. Çiçekci adam  
'' Sevdiklerinize bir demet Nergis götürün '' diye ara ara bağırmaya devam ediyordu. Acaba bir demet alsam mı diye geçirdim içimden. İyi güzelde, bu saatte sevdiğim neredeydi acaba. Alsam nasıl verecektim ona. Nergislere biraz daha baktıktan sonra karışık duygular içerisinde çiçekcinin önünden ayrıldım. Almıyayım dedim kendi kendime. Belki başka bir zaman alırım düşünceleriyle yürümeye başladım. Bir kaç kere geriye dönüp baktım. Bu arada farkettim ki diğer çiçekcilerde de vardı Nergisler. Ama diğer çiçekciler Nergisleri satmak için bağırmıyorlardı. Neyse, hiç olmazsa Nergisleri tanımış oldum düşüncesiyle oradan uzaklaştım. Daha fazla bir şey düşünmeden çiçekcileri ve  Nergisleri arkamda bırakıp yürüyüp giderken, bu çok güzel çiçeklerin yaşamımda nasıl da önemli bir yer tutacaklarını o sıralarda nerden bilebilirdim ki.
    

 
 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön